İSTİNYE HAKKINDA

İstinye Hakkındaİstinye deyince İstanbul’u hiç bilmeyen insanların aklına direkt olarak İstinye Park gelse de İstanbul şehrinin en güzel bölgelerindendir.İstinye Avrupa Yakasında Sarıyer İlçesine bağlı bir semttir.Bizans dönemindeki adı olan Stenia değişe değişe bugüne İstinye olarak gelmiştir.Komşularına bakıldığında kuzeyinde Yeniköy, güneyinde Emirgan vardır.

Semt Boğazın en büyük koylarından olan İstinye Koyu’nun sahil şeridinde yer alır ve Rumeli’nin en güzel manzaralı semtlerindendir.Ünlü dizi Kuzey ve Güney bu semtte çekilmiştir.

İstinye’de yer alan ünlü tarihi eserler şunlardır:

  • İstinye Hamamı
  • Mahmut Çavuş mescidi
  • Kürkçübaşı mescidi
  • Neslişah Sultan Cami
  • Abdülhamit Han Çeşmesi

Buradan da anlaşılacağı üzere İstanbul’un es eski yerleşim yerlerinden biri olduğu için semtte gezilebilecek birçok tarihi eser vardır.

ABD Başkonsolosluğu bu semt sınırları içindedir.Sarıyer İlçesinin en kapsamlı hastanesi olan İstinye Devlet Hastanesi sahil şeridinde yer alan bir hastanedir.İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin sosyal tesisleri de bu bölgede yer alır ve İstinye denince akla ilk gelen şeylerden birisi de taze balık denince akla gelen ilk yer olmasıdır.Ağırlıklı olarak Karadenizlilerin yaşadığı bir semttir. mBir zamanlar tersaneler olan bu semtte artık tüm tersaneler kapatılmış durumdadır.

Sonuç olarak kendisine ait bir duruşu olan bu tarih kokan semt Rumeli’de görülmesi gereken yerler arasındadır.